pl
de

System montażu słupków


1. Mocowanie górne - odwierty w betonie przez kamień, płytki, drewno. 
Cechuje duża sztywność, którą zapewnia montaż poprzez wklejanie słupków w wykonane w podłożu betonowym otwory o średnicy nieco przekraczającej średnicę słupków.

Odwierty pod słupki wykonuje się w podłożu wykończonym płytkami, kamieniem lub drewnem.

Wiertło koronkowe wyróżnia możliwość wiercenia przez zbrojony beton oraz bezusterkowe wiercenie nie powodując pękania płytek lub kamienia. Głębokość wiercenia na ok.12cm, po osadzeniu i ustawieniu balustrady, otwory z słupkami są zalewana zaprawą cementu rozporowego - szybkowiążącego. Klej rozporowy do kotwienia słupków ma właściwości mrozoodporne. Jeśli nie ma możliwości kotwić słupków w betonie stosuje się inne rodzaje mocowań. Na zewnątrz dodatkowo otwory przy powierzchni słupka zabezpieczane są klejem żywicznym w celu zapobiegnięcie przedostawania się wody w głąb betonu.

 

2. Mocowanie górne na stopnie /kryzie/ montażowej do drewna, betonu.

Mocowanie stosuje się, gdy nie mam możliwości innego rodzaju zamocowania lub jest potrzebna możliwość czasowego demontażu balustrady.

Do słupka przyspawana jest kryza montażowa - blacha, którą przykręca się do podłoża na śruby.
Najczęściej stosuje się na schodach drewnianych. Na kryzę montażową można nałożyć maskownice.
Dodatkowo w stopni drewnianym można skręcić śrubą na przelot.

 

3. Mocowanie boczne do betonu - Pionowe

Duża sztywność przez zastosowanie mocowania na stałe na długości słupka poprzez wklejenie na dwuskładnikową masę żywiczną w beton dwóch prętów przyspawanych do słupka w odstępie 8-15cm, przy czym grubość betonu musi wynosi min. 20cm. Możliwość przykręcania słupków nakrętkami kołpakowymi po przez wklejenia w beton kotew gwintowanych zamiast prętów.

 

4. Mocowanie boczne do betonu - Poziome

Zastosowania przy małej grubości betonu po przez przyspawanie do słupka z boku poniżej betonu kryzy montażowej – blachy i przykręcenia na śruby wklejone w beton lub kołki rozporowe. Mała sztywność na długich odcinkach i braku możliwości montażu poręczy do ścian. Na balkonach dodatkową sztywność można uzyskać po przez zamocowania zastrzałów.

 

5. Mocowanie pod wylewką górną: